Toz boya öncesinde tercih edilen kromlu ve krom içermeyen ürünler ile alüminyum ve alüminyum döküm parçaların kaplanması işlemidir. Alüminyum profil üreticileri tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır. Firmaların kromlu yada kromsuz ürün tercihi çevre – arıtma, kalite, maliyet gibi etkenlerden ötürü çeşitlilik gösterir.

Ürünler

  • Phoric Z 11 (Alüminyum Kromsuz Kaplama)

    Alüminyum parçaları elektrostatik toz boya işlemine hazırlamak amaçlı kullanılır. Alüminyum yüzeyin yağdan arındırılıp, dağlanması (aşındırılması) gerekmektedir (1g/m2). Kromsuz kaplama banyosu deiyonize su ile kurulmalıdır. Kaplama öncesinde ki durulama banyosunda deiyonize su kullanılmalıdır. Kaplama işleminden sonra alüminyum parçalar durulama olmadan kurutma fırınlarına alınır ve elektrostatik toz boya işlemine hazır hale gelir. Yüksek korozyon direnci sağlar.

  • Phoric AL 1 (Sarı Kromat)

    Sarı kromat kaplama, alüminyum parçaların elektrostatik toz boya işleminden önce daldırma yöntemi ile uygulanır. Yağı alınan parçalar %2-2,5 konsantrasyonda 1-5 dakika boyunca işleme tabi tutulur. Açık sarıdan kahve renk aralığına kadar kaplama rengi oluşturur. Boya sonrasında maksimum korozyon direnci sağlar. Alüminyum profil sistemleri veya alüminyum kapı kolu üreticileri gibi çeşitli alanlarda elektrostatik boya öncesinde tercih edilir.