Genellikle  metal yüzeylerin toz ve yaş boya öncesi hazırlama operasyonlarında kullanılır. Günümüzde bilinen en eski yüzey hazırlık yöntemlerinden biridir. Ürünün ana kullanım amacı yüzeyde ince bir fosfat tabakası oluşturarak, boyanın yüzeye daha iyi yapışmasını sağlamaktır. Demir fosfat kaplama operasyonu  elle silme yöntemi, daldırma ve sprey yöntemler olarak 3 gruba ayrılır.

Ürünler

 • PHORIC Z (Elle Silme Demir Fosfat)

  Asidik karakterli bir üründür. Toz ve yaş boya öncesinde demir, çelik, alüminyum ve galvaniz parçaların yağını almak aynı zamanda ince bir fosfat tabakasıyla kaplamak amacıyla kullanılır. %5-10 konsantrasyonda su ile karıştırılarak emici bir cisim ile metal yüzeyi silerek uygulanır. Çelik ve demir yüzeyde oluşan derin pas tabakasını silmek için konsantrasyon %10-20 arasında tercih edilmelidir. Sıcaklık arttıkça pas ve yağ sökme işlemi hızlanacaktır. İşlem sonrasında durulama ve kurutma gerektirir.

 • PHORIC SD 16 (Sprey ve Daldırma Demir Fosfat)

  Toz boya ve yaş boya öncesinde demir, çelik, alüminyum ve galvaniz parçalarını demir fosfat kaplamak amacıyla uygulanır. Konsantrasyon % 1-1,5, işlem süresi 1,5-2 dakika, sıcaklık 45-50°C derece arasında olmalıdır. 0,2-0,7 g/m2 fosfat kaplama ağırlığı elde edilir. Daldırma veya sprey uygulamalarda ayrı kullanabileceği gibi, tek işlem banyosunda nötr yağ alma katkılarıyla kullanılabilir.

 • PHORIC H (Elle Silme Demir Fosfat)

  Demir, çelik, alüminyum ve galvaniz parçaların toz boya ve yaş boya öncesinde yağını alıp aynı zamanda demir fosfat kaplanması amacıyla kullanılır. Ürün, su ile %10 oranda karıştırılarak sünger veya bez gibi emici bir cisim aracılığıyla silme olarak uygulanır. Sonrasında durulama ve kurutma yapılmalıdır. Çelik kapı, raf ve pano endüstrisi yoğun olarak tercih eder. Düşük yatırım maliyeti ve kolay kullanımından ötürü sprey veya daldırma yöntemlerine alternatiftir.

 • Phoric D (Daldırma Demir Fosfat)

  Demir, çelik, alüminyum ve galvaniz yüzeyleri kaplayan demir fosfat ürünüdür. Toz boya ve yaş boya öncesinde korozyon direncini arttırmak amacıyla kullanılır. Fosfat kaplama işleminden önce mutlaka yağ alma işlemi uygulanmalıdır. Konsantrasyon %2,5-3, işlem süresi 5-10 dakika, sıcaklık 55-60°C arasında olmalıdır.

 • Phoric K (Püskürtme Demir Fosfat)

  Demir döküm ve çelik parçaların ortam sıcaklığında yağını alıp, demir fosfat kaplamak amacıyla Karcher gibi basınçlı yıkama makinaları ile uygulanabilen bir üründür. Konsantrasyon %5-10 oranında kullanılabilir.