Mangan fosfat kaplama genellikle çark gibi dişli gibi çelik yüzeylerin birbirine sürtünme kat sayısını azaltmak, aşınmayı engellemek ve parçaların korozyona karşı maksimum korumasını sağlamak amacıyla yağ ve kaydırıcılar ile birlikte kullanılır. Ağırlıklı olarak otomotiv ve silah sektörü tercih etmektedir.

Mangan Fosfat Kaplama Prosesi

Ürünler

  • Phoric T 500 ( Mangan Fosfat Kaplama)

    Ağırlıkça %15 konsantrasyonda kurulum yapılır, 85-95 0C derece sıcaklıkta çalışır, işlem süresi 5- 10 dakika civarındadır. Demir, çelik ve döküm parçalar için kullanılır. Aktivatör ürünü ile birlikte kullanılmalıdır (PHORIC AK 5). Kaplanacak parçaların asit banyolarında lüzumsuz fazla bekletilmesi kalın mangan fosfat tabakası oluşturur. Banyo parametreleri ve kontrolü kolaydır. Önerdiğimiz yağlarla birlikte kullanıldığında minimum 48 saat tuz testi sağlar.

  • Phoric Ak 5 (Akti̇vator Ki̇myasali)

    Mangan fosfat kaplama öncesinde kullanılan çelik, demir ve döküm yüzeylerde homojen, sıkı ve pürüzsüz bir kaplama oluşturabilmek için kullanılır. Ürünün etkin çalışabilmesi için banyo sürekli hava vererek vb. yöntemlerle karıştırılması gerekmektedir. Kurulum miktarı ağırlıkça 7-11 g/Litre’dir (%0,7 - %1,1) Ortam sıcaklığında çalışır, 1 dakika işlem süresi yeterlidir, banyo kontrolü basittir