Demir, çelik, alüminyum gibi metal yüzeylerin üzerinde ki yağ ve kaydırıcıları temizlemek amacıyla kullanılır. Daldırma, sprey ve ultrasonik yöntemlerle uygulanabilir. Yağ alma ürünleri; asidik, alkali ve nötr olarak üç gruba ayrılmaktadır.

Ürünler

 • PHORIC H (Elle Silme Demir Fosfat)

  Demir, çelik, alüminyum ve galvaniz parçaların toz boya ve yaş boya öncesinde yağını alıp aynı zamanda demir fosfat kaplanması amacıyla kullanılır. Ürün, su ile %10 oranda karıştırılarak sünger veya bez gibi emici bir cisim aracılığıyla silme olarak uygulanır. Sonrasında durulama ve kurutma yapılmalıdır. Çelik kapı, raf ve pano endüstrisi yoğun olarak tercih eder. Düşük yatırım maliyeti ve kolay kullanımından ötürü sprey veya daldırma yöntemlerine alternatiftir.

 • Clemet 250 (Alkali̇ Yağ Alma Ürünü)

  Çelik ve demir parçaların şekillendirme operasyonlarından sonra yüzeyde oluşan yağ tabakasını temizlemek amaçlı kullanılır. Toz yüksek alkali bir üründür. Genellikle demir ve çelik yüzeylerin kaplamaya gitmeden öncesindeki temizliğinde kullanılır. Banyo, ağırlıkça %3-5 konsantrasyonda kurulur. İşlem süresi 5-10 dakika, sıcaklık 60-80°C yüzey temizliği için yeterli olacaktır.

 • Clemet R 11 (Sprey Ve Daldirma Yağ Alma Ürünü)

  Genellikle rektifiye operasyonlarında tercih edilen orta alkali bir üründür. Daldırma ve püskürtme olarak kullanılabilir. Demir, çelik, zamak ve alüminyum yüzeyler için uydundur. Temizleme sonrasında yüzeyde korozyona karşı dirençli bir tabaka oluşacak ve paslanmaya karşı geçici bir süre koruyacaktır. Banyo ağırlıkça %3-5 konsantrasyonda kurulur, İşlem süresi 5-10 dakika, sıcaklık 60 - 80°C yüzey temizliği için yeterli olacaktır. Kir oranı yüksek ise sıcaklık,süre veya konsantrasyon artırılmalıdır.

 • Clemet US 7 (Ultrasoni̇k Yağ Alma)

  Metal işlem operasyonlarından sonra çelik,demir, alüminyum, zamak,bakır, altın ve galvaniz yüzeylerin temizliğinde tercih edilen nötral yağ alma ürünüdür. Ultrasonik yağ alma makinalarında kullanılabileceği gibi, daldırma bir şekilde kullanılabilir. Banyo ağırlıkça %3-5 konsantrasyonda kurulur, İşlem süresi 5-10 dakika, sıcaklık 60 - 80°C yüzey temizliği için yeterli olacaktır.

 • Clemet AL 14 (Alkali̇ Yağ Alma)

  Genellikle alüminyum preslerde işlem gören tencere, tava veya alüminyum profil gibi parçaların yağ alma operasyonlarında tercih edilir. Bakır ve zamak içinde uygundur. Banyo ağırlıkça %3-5 konsantrasyonda kurulur, İşlem süresi 5-10 dakika, sıcaklık 60 - 80°C yüzey temizliği için yeterli olacaktır.

 • Clemet ME 1 (Solvent Yağ Alma)

  Bakır, çelik, alüminyum, zamak gibi metallerin yağ ve çapaktan arındırılması amacıyla kullanılır. Durulama ve kurutma gerektirmez. Genellikle elektrostatik toz boya, yaş boya ve kaynak işlemlerinden önce tercih edilir.

 • ​Clemet ME 2 (Solvent Yağ Alma)

  Bütün metalleri  yağ ve çapaktan temizlemek amacıyla kullanılır. Ağırlıklı olarak kaynak öncesinde bakır vb. metallerde bulunan yağ ve yüzeysel kirlilikleri temizlemek amaçlı kullanılır. Böylece parçalar kaynak yapmaya uygun hale gelecektir.

 • Clemet AB (Alümi̇nyum Yağ Alma Ve Parlatma)

  Alüminyum parçaların yağdan arındırılması ve parlatmak amacıyla kullanılır. %2-5 oranında su ile karıştırılarak uygulanır.

 • Clemet Emal 1 (Asidik Yağ Alma)

  Demir ve çelik yüzeylerin üzerinde ki yağı temizlemek amacıyla kullanılan bir üründür. %5-15 arasında kullanılır. İçerdiği inhibitörlerden ötürü çeliği fazla aşındırmaz. Sonrasında hidroklorik asit veya sülfürik asit işlem banyolarına alınabilir. Banyo kontrolü basittir.

 • Clemet ST 04 (Paslanmaz Yağ Alma Ve Kaynak Lekeleri̇ni̇ Temi̇zleme)

  Paslanmaz parçaların üzerinde bulunan kaynak izlerinin daldırma yöntemiyle temizlenmesi amacıyla kullanılan sıvı formda kimyasaldır. Paslanmaz yüzeye zarar vermez, sadece kaynaklı bölgelerde bulunan izleri temizler.